منظور از سرور دیتابیس چیست + معرفی محبوب‌ترین سرورهای پایگاه داده

 • شروع کننده موضوع سلیم شهری
 • تاریخ شروع
س

سلیم شهری

Guest
این مقاله نگاهی بر مبانی سرورهای پایگاه داده دارد: دیتابیس چیست و چگونه از آن‌ها استفاده می‌شود و منظور از میزبانی از پایگاه داده چیست اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای میزبانی یک وب‌سایت یا یک پایگاه داده هستید، راهنمای تفضیلی ما را در مورد انتخاب سخت‌افزار و معماری سرور پایگاه داده ببینید.یک سرور دیتابیس چیست ؟


در پاسخ به سرور دیتابیس چیست بایستی گفت یک سرور پایگاه داده برای ذخیره، بازیابی و مدیریت داده‌ها در یک پایگاه داده مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سرور، به‌روزرسانی‌های داده‌ها را مدیریت می‌کند، امکان دسترسی همزمان توسط تعدادی سرور یا کاربر را فراهم می‌کند و امنیت و یکپارچگی داده‌ها را تضمین می‌کند.وقتی در مورد داده صحبت می‌کنیم، ممکن است راجع به میلیون‌ها موردی صحبت کنیم که به‌طور همزمان توسط هزاران کاربر مورد دسترسی قرار می‌گیرند. علاوه بر کاربرد اصلی، نرم‌افزار سرور پایگاه داده، ابزارهایی برای تسهیل و سرعت بخشی به مدیریت پایگاه داده ارائه می‌دهد- اعمالی مانند قابلیت خارج نمودن داده‌ها، پیکربندی دسترسی کاربر و تهیه پشتیبان از داده‌ها.


چگونه از پایگاه داده‌ها استفاده می‌شود؟


پایگاه داده‌ها همه نوع استفاده‌ای از جمله مدیریت اسناد، مدیریت مدارک، شاخص‌های موتور جستجو برای سرورهای ایمیل و ارائه محتوای پویا برای صفحات وب دارند. زبان SQL می‌تواند توسط یک شخص، برنامه کاربردی یا یک قطعه کد از صفحه وب برای پرس‌وجو (Query)از پایگاه داده، مورداستفاده قرار گیرد.

سرورهای پایگاه داده در میزبانی وب‌سایت‌ها برای وارد نمودن محتواها در صفحات وب پویا کاربرد دارند. صفحات پویا از طرح‌بندی‌های(layout) استانداردی بهره می‌برند که با اطلاعات مرتبط با آدرس صفحه یا سایر متغیرهایی مانند اعتبار کاربران یا اقدامات انجام‌شده در صفحه پر می‌شوند. نمونه‌هایی از صفحات پویایی که از پایگاه داده‌ها استفاده می‌کنند عبارت‌اند از:

 • نوشته وبلاگ یا صفحه محتوای طبقه‌بندی مطالب موجود در وبلاگ
 • آگهی‌های شغلی طبقه‌بندی‌شده یا وب‌سایت‌های دسته‌بندی‌شده
 • اطلاعات و نقشه‌های راهنمای وب
 • محتوای موجود در خوراک خبری (feed) فیسبوک
 • گوگل و سایر نتایج جستجو
 • بخش‌های محتوای قابل مدیریت وب‌سایت‌ها
 • فهرست‌های محصولات در وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک و جزئیات فرایند سفارش
 • جزئیات حساب و تنظیماتِ هنگام ورود به وب‌سایت
محبوب‌ترین سرورهای پایگاه داده کدام‌اند؟


پنج سرور محبوب پایگاه داده سازمانی عبارت‌اند از:

 1. اوراکل
 2. SQL سرور
 3. DB2
 4. Sybase
 5. MySQL

محبوب‌ترین سرورهای پایگاه دادهMySQL، محبوب‌ترین پایگاه داده در میزبانی وب‌سایت‌ها است. یک گزینه قوی اما رایگان (متن‌باز) که برای کار با زبان محبوب PHP طراحی‌شده است. سرور SQL مایکروسافت برای وب‌سایت‌ها، شرکت‌ها و غیره به دلیل ساده یکپارچه شدن با سایر خدمات مایکروسافت، بسیار محبوب است.

منظور از تعیین اندازه یک سرور برای دیتابیس چیست


انتخاب یک سرور برای پایگاه داده‌تان بستگی به عوامل مختلفی، ازجمله اندازه پایگاه داده و ماهیت و تکرار Query های وارده به پایگاه داده دارد. قوانین سخت و سریعی برای تعیین اندازه یک سرور برای پایگاه داده وجود ندارد، اما برخی نکات که باید به آن‌ها توجه شوند عبارت‌اند از:

 • عملکرد سرور پایگاه داده خود را به‌منظور تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر در موردنیازمندی‌های محاسباتی و ذخیره‌سازی آن، تحلیل کنید و محک بزنید.
 • مطمئن شوید که هم برای حال و هم برای آینده که پایگاه داده‌تان رشد می‌کند، فضای ذخیره‌سازی کافی برای پایگاه داده دارید.
 • برای اجتناب از صفحه‌بندی (paging)، شاخص (index)هایتان را در RAM نگه‌دارید (RAM را برای پایگاه داده‌تان بالاتر از اندازه شاخص تنظیم کنید تا تنها یک پرس‌وجو موردنیاز باشد).
 • مطمئن شوید که سیستم‌عامل، از RAM موردنیاز شما پشتیبانی می‌کند (۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی).
 • اگر شما متوجه تحت‌فشار بودن CPU شدید (استفاده زیاد از CPU، کارهای منتظر برای اختصاص CPU)، افزودن پردازنده‌های سریع یا بیشتر را مدنظر داشته باشید.
 • از فناوری RAID برای ارتقای قابلیت اطمینان و عملکرد سرور خود استفاده کنید.
 • قیمت پهنای باند را تخمین بزنید، به میزبانی نامحدود نیز به‌عنوان یک گزینه توجه داشته باشید.

امیدواریم با مفهوم منظور از تعیین اندازه یک سرور برای پایگاه داده چیست آشنا شده باشید حال در امتداد مقاله به بررسی میزبانی پیشرفته پایگاه داده می پردازیم.

منظور از تعیین اندازه یک سرور برای دیتابیس چیستمیزبانی پیشرفته پایگاه داده


هنگامی‌که ازکارافتادگی سرور قابل قبول نیست، هنگامی‌که بسیاری از وب سرورها نیاز به دسترسی به یک پایگاه داده واحدی رادارند، یا وقتی‌که برنامه کاربردی یا وب‌سایت شما نیاز به اداره سطح بالایی از ترافیک دارد ،یک سرور cluster می‌تواند راه‌حل خوبی باشد.

با استقرار و خرید سرور اختصاصی به سرور پایگاه داده شما (برخلاف میزبانی سرورهای وب و پایگاه داده بر روی یک سخت‌افزار واحد)، نه‌تنها منابع در اختیار سرور اختصاصی خود را ارتقا می‌بخشید، بلکه مدیریت، محک زدن و مقیاس بندی سرور نیز ساده‌تر می‌شود؛ و وظایفی همچون مهاجرت پایگاه داده‌، پیکربندی سرور یا افزودن منابع اضافی به پایگاه داده می‌تواند مجزا از سایر خدمات، به سادگی و با سرعت انجام گیرد.

برای یک گام بیشتر نهادن، استقرار سرورهای پایگاه داده اختصاصی active و passive باقابلیت replication و جایگزینی به هنگام خرابی(failover)، به شما حصاری در برابر ازکارافتادگی ناشی از شکست برنامه کاربردی یا سخت‌افزار می‌دهد؛ و با استفاده از یک شبکه ذخیره‌سازی متصل‌به‌هم، می‌توانید داده‌های واحد را بین سرورهای پایگاه داده، وب‌سایت‌ها یا کاربران به اشتراک‌گذارید.

امیدواریم با خواندن این مقاله با مفاهیم دیتابیس چیست آشنا شده باشید.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا